13.11.2016

Jak zamawiać z japońskich stron internetowych? cz.1

Jesteś kolekcjonerem mangowych gadżetów, ale nie stać Cię na opłacanie pre-orderów na czas? Figurka, o której marzysz już dawno jest wycofana ze sprzedaży lub jej cena jest zbyt wysoka? Przedstawiam Wam rozwiązanie na takie problemy- pożeracz portfeli fanów anime i mangi - suruga-ya!

Suruga-ya to japoński sklep internetowy oferujący wszelakie gadżety spod znaku anime i mangi (i nie tylko!) niekiedy w naprawdę niskich cenach. Niestety strona posiada dwie zasadnicze wady - jest dostępna tylko w języku japońskim i nie realizuje zamówień spoza Japonii. Brzmi strasznie, prawda? Z obydwoma problemami można sobie poradzić, co otwiera nam dostęp do zakupów tysięcy rzeczy, które mogą być w innych sklepach już dawno niedostępne i nieosiągalne - lub dostępne w dużo wyższych cenach niż oryginalnie (sekcja pre-owned na AmiAmi czasami oferuje figurki w absurdalnie wysokich cenach).


Do korzystania z serwisu potrzebny mam będzie tłumacz, np. Google translate oraz pośrednik (lub znajomy mieszkający w Japonii, jeśli takowego posiadamy).

Możemy znaleźć wiele stron oferujących nam sprowadzanie rzeczy z japońskich sklepów internetowych (oprócz suruga-ya znam również Yahoo Japan, japońskiego Amazona, ale na pewno jest wiele innych - wystarczy poszukać). Oczywiście taka usługa nie jest bezpłatna - każdy pośrednik ma swój własny cennik, z którym powinniśmy dokładnie się zapoznać na ich stronie. Strony pośredników są dostępne w języku angielskim, jeśli nie radzimy sobie z tym językiem to również tu warto użyć translatora.

Przykładowe strony: 


Wyszukiwanie gadżetów 
Jeżeli chcemy znaleźć rzeczy z daną postacią musimy wyszukać jej oryginalną nazwę. W tym celu możemy wpisać jej imię np. w Google i poszukać na jakiejś Wikii, ja wolę wpisać nazwę na myfigurecollection, wydaje mi się, że to prostsza alternatywa.
W wyszukiwarce wpisałam "Nozomi Toujou". Wyszukało bardzo dużo rzeczy z nią, jak widać MFC ograniczył wyszukiwanie do 90 pozycji, ale nie jest to teraz istotne. Klikamy w jakąkolwiek, chyba że zależy nam na konkretnej rzeczy. Wtedy odnajdujemy ją w bazie MFC, szczegółowa wyszukiwarka znajduje się po prawej stronie. Zważywszy, że MFC jest dostępne w języku polskim to nie powinna stanowić problemu :)

\

Wchodzimy w wybraną przez nas pozycję i klikamy raz na nazwę postaci. Wyświetli nam się japońska nazwa, którą kopiujemy i wklejamy na stronę suruga-ya. Możemy też skopiować japońską nazwę na nendoroida jeżeli ich właśnie szukamy i tak dalej... warto kombinować!


Pozwoliłam sobie z grubsza przetłumaczyć kategorie dostępne na stronie. Moje tłumaczenie nie jest dokładne, ale z pomocą kolegi (dziękuję Mateusz!) próbowaliśmy to rozszyfrować.  

Zabawki hobbystyczne - znajdziemy tu np. figurki, ale też karty i tym podobne (nie znajdziemy tu przywieszek!).
Akcesoria elektroniczne - wszelakie pokrowce, specjalne przywieszki z wejściem do mini-jacka, stojaki na telefony/ konsole... 
Małe rzeczy - nie byłam do końca pewna jak odpowiednio to nazwać, więc już wyjaśniam: jest to kategoria z przywieszkami, breloczkami i innymi drobiazgami. 


U dołu krótka mapka strony z przykładową rzeczą - tutaj statuetką Shimakaze od Good Smile Company.


Mam nadzieję, że dzięki temu krótkiemu tutorialowi będzie Wam łatwiej poruszać się na suru.
W drugiej części opiszę jak korzystać z usług pośredniczych.
Do napisania!




16 komentarzy:

  1. Ogolnie sadodatki do przegladarek ktore tłumacza automatycznie strony (sam tak korzystam z Suruga-ya), kopiowanie "krzaczkow" z nazwami serii/postaci z Wikipedii itp. też dużo daje. Ogolnie plusem jest ze POWYZEJ 1300 yen maja DARMO wysyłke na terenie CAŁEJ JAPONII
    Prawie codziennie maja promocje/wyprzedaże ORAZ
    - Randomowe Torby - sam ostatnio tak kupilem 20kg Podrecznikow Growych za 280 yen, gdzie JEDEN normalnie kosztuje 200 yen (z 900 yen przeceniony)
    http://www.suruga-ya.jp/feature/tokutokuset/index.html
    Tak zwane https://en.wikipedia.org/wiki/Fukubukuro

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "kwadraty" przy nazwach
      - zółty to uzywane/second hand.resztki magazynowe (czesto w tym samym stanie co nowy produkt)
      - niebieski - towar nowy
      - fioletowy/czerwony - zapowiedz towaru (podaja tez date na dole nad opisem produktu)
      - (Produkt klasy B) - [ランクB] - na poczatku nazwy produkt czasami mozna zobaczyc ten opis, znaczy ze czasami jest POWAZNIE uszkodzony (np: przebarwienie którego nie zobaczysz na oczy, jakies pekniecie, otarcie farby, brakujaca czesc albo pekniecie)

      Usuń
  2. O, uwielbiam notki o zamawianiu na japońskich stronach! Jak kiedyś będę planowała zakup na tej stronie, na pewno jeszcze raz skorzystam z Twojego posta. :D
    Czekam na część drugą! ^^

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miło słyszeć :) Postaram się w weekend zrobić drugą część.

      Usuń
  3. Mnie nadal boli wysyłka od pośredników, więc bardzo czekam na porady w następnej notce :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak odpowiednio dobierzesz produkty do typu wysylki to mozna niezle oszczedzic. Ostatnio zamówiłem łacznie 46kg paczki, okazało sie ze to sa NAJTANSZE paczki jakie zamowilem do dwóch i pół roku

      Usuń
    2. Najlepszym sposobem jest chyba robienie zamówień grupowych - wszyscy się składają na wysyłkę i nie wychodzi tak źle.

      Usuń
  4. W sumie mam podobny temat w przygotowaniu, ale ogólnie o używkach :D
    Nie zawsze na Ami cena preowned jest z kosmosu, trzeba umieć dobrze szukać, jak w lumpeksie XD
    Dobrze, że przetłumaczyłaś nazwy kategorii tak mniej więcej, z tym może być największy problem u osób 'początkujących' :x

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie w "lumpeksie" a w "ekskluzywna odzież zachodnia na wage".
      >nazwy kategorii - jak na nie najedziesz to na dole przegladarki widac opis/nazwe link po angielsku, bardzo pomaga

      DOBRY posrednik to najcenniejszy skarb. Mam jednego kumpla ktory tam mieszka to mam dobre ceny + daje bonusy od serca. No i zaniza wartosc itp. ALE nie wysyła R18 produktow

      Usuń
    2. Wiem, że nie zawsze, ale zdarzają się okropne ceny, a amiami też nie zaniża wartości paczki ani nie daje gifta - pośrednicy raczej tak ;)

      Usuń
  5. Julia, jestem teraz w pracy to nie mam jak obrobić tego zrzutu ekranu. Translacja działów na Suruga-ya
    https://s16.postimg.org/g8aonxjtx/Translacja_Suruga.jpg

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O, wow, rzeczywiście pomocne, skorzystam, dzieki!

      Usuń
  6. A tutaj na stronie podaja AKTUALNE informacje o WYPRZEDAŻACH (wiekszosc jest 24 godzinna)
    http://www.suruga-ya.jp/feature/campaign/index.html

    OdpowiedzUsuń
  7. Dodatkowo jesli zamowisz X sztuk (najczesciej 5/10/15/20 itd.) z jednej kategorii - np: "figurki second hand" albo "gry ps2 do 300 yen (ogokolo 600 gier sie miesci w tej pozycji) dostajesz DODATKOWA zniżkę.
    Prawie codziennie pojawiaja sie jakies promocje trwajace TYLKO 24h. Jak dobrzre pamietam, dostawa PO CAŁEJ Japonii jest darmowa po wydaniu MINIMUM 1300 yen na produkty (nie dajcie sie oszukac posrednikom ze "dodatkowe oplaty").

    OdpowiedzUsuń
  8. Osobiście jako tak ogarniam suru, ale sam pomysł na post bardzo fajny i jestem pewna, że przyda się wielu osobom, szczególnie nieogarniającym znaków. Super sprawa takie poradniki. Czekam też na wpis o pośrednikach, bo może zasugerujesz coś lepszego niż to, z czego dotychczas korzystałam. ^^
    https://twitter.com/bakatab

    OdpowiedzUsuń
  9. Ja mam jedną zaufaną osobę, która załatwia mi tego typu sprawy. Niestety ludzie w Europie zdają sobie sprawę z tego, jak trudno może być czasem sprowadzić określoną rzecz, dlatego wołają sobie na aukcjach bajońskie sumy za przedmioty, których sprowadzenie z Japonii razem z wysyłką kosztuje parę razy taniej.

    OdpowiedzUsuń